ԵՐԵՎԱՆ, 13 փետրվարի — Sputnik. Ադրբեջանը Հաագայի մշտական արբիտրաժային դատարան հայց է ներկայացրել Հայաստանի դեմ՝ փոխհատուցում պահանջելով շրջակա միջավայրին հասցված վնասի և Լեռնային Ղարաբաղի եզակի բնության իբր ոչնչացման համար։ Այս մասին հայտնում է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն։Հայցը ներկայացվել է փետրվարի 12-ին` հիմք ընդունելով 1979 թվականի «Եվրոպայում վայրի բուսական և կենդանական աշխարհի և բնական միջավայրերի պահպանման մասին» Բեռնի կոնվենցիան։Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի դատական հայցը առաջին հայտնի միջպետական արբիտրաժային գորընթացն է Բեռնի կոնվենցիայի համաձայն:Ադրբեջանը Հայաստանից ամբողջական փոխհատուցում է պահանջում «բնական միջավայրի և վայրի բնության զանգվածային ոչնչացման համար»։Ընդ որում, 2023 թվականի հունվարի 18-ին Ադրբեջանը Հայաստանին ծանուցում է ուղարկել նշված «ապացույցների» հիման վրա արբիտրաժային գործընթաց սկսելու մասին։2023 թվականի սեպտեմբերի 15-ին հաստատվել էր արբիտրաժային դատարանի կազմը, իսկ 2024 թվականի ապրիլի 12-ին Հաագայի Խաղաղության պալատում կայացել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև առաջին ընթացակարգային նիստը։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e4/0b/04/25188949_120:0:1541:1066_1920x0_80_0_0_cdd6ba9027c97c5896f3a3f7f5bbd22f.jpg.webpSputnik Արմենիա
հայ-ադրբեջանական, ադրբեջան, հայաստան, հաագայի դատարան, հայց, արցախ, լեռնային ղարաբաղ, էկոլոգիա
2024 թվականի ապրիլի 12-ին Հաագայի Խաղաղության պալատում տեղի է ունեցել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև այդ հարցի վերաբերյալ առաջին ընթացակարգային նիստը։
ԵՐԵՎԱՆ, 13 փետրվարի — Sputnik. Ադրբեջանը Հաագայի մշտական արբիտրաժային դատարան հայց է ներկայացրել Հայաստանի դեմ՝ փոխհատուցում պահանջելով շրջակա միջավայրին հասցված վնասի և Լեռնային Ղարաբաղի եզակի բնության իբր ոչնչացման համար։ Այս մասին հայտնում է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն։
Հայցը ներկայացվել է փետրվարի 12-ին` հիմք ընդունելով 1979 թվականի «Եվրոպայում վայրի բուսական և կենդանական աշխարհի և բնական միջավայրերի պահպանման մասին» Բեռնի կոնվենցիան։
Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի դատական հայցը առաջին հայտնի միջպետական արբիտրաժային գորընթացն է Բեռնի կոնվենցիայի համաձայն:
Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ պնդում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում «Հայաստանի կողմից շրջակա միջավայրի ոչնչացման սարսափելի փաստեր» են բացահայտվել։
Ադրբեջանը Հայաստանից ամբողջական փոխհատուցում է պահանջում «բնական միջավայրի և վայրի բնության զանգվածային ոչնչացման համար»։
Ընդ որում, 2023 թվականի հունվարի 18-ին Ադրբեջանը Հայաստանին ծանուցում է ուղարկել նշված «ապացույցների» հիման վրա արբիտրաժային գործընթաց սկսելու մասին։
2023 թվականի սեպտեմբերի 15-ին հաստատվել էր արբիտրաժային դատարանի կազմը, իսկ 2024 թվականի ապրիլի 12-ին Հաագայի Խաղաղության պալատում կայացել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև առաջին ընթացակարգային նիստը։