ԵՐԵՎԱՆ, 11 փետրվարի - Sputnik. Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Նիկոս Դենդիասը հերքել է Հայաստանին Ս-300 զենիթահրթիռային համալիրներ փոխանցելու ծրագրերի մասին հրապարակումները:Դենդիասը պատասխանել է «Հունական լուծում» խորհրդարանական կուսակցության առաջնորդ Կիրիակոս Վելոպուլոսի պատգամավորական հարցմանը, որն ուղարկվել էր դեռևս 2024 թվականի դեկտեմբերի կեսերին։Հարցման մեջ ասվում էր, որ մի շարք հրապարակումների համաձայն՝ պաշտպանության նախարարությունը մտադիր է շահագործումից հանել ռուսական զենիթային համակարգերը, այդ թվում՝ Ս-300-ները, և դրանք փոխարինել նոր՝ Իսրայելում կամ այլ երկրում արտադրված համակարգերով: ԶԼՄ-ների հաղորդմամբ՝ դրանից հետո նախատեսվում է այդ միջոցները զիջել Հայաստանի ՀՕՊ-ին՝ «Ֆրանսիայի և այլ գործընկերների հետ լայն ռազմավարական համագործակցության շրջանակներում»:Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ enikos.gr պորտալը տեղեկացրել էր, որ Հունաստանը Հայաստանին կփոխանցի «Ս-300», «Տոր-Մ1» և «Օսա-ԱԿՄ» զենիթահրթիռային համալիրներ։Նոյեմբերի 27-ին ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ Հունաստանից Հայաստանին ռուսական արտադրության զենիթահրթիռային համալիրների փոխանցման վերաբերյալ դիմում չի ստացվել: Նա հիշեցրել էր երկկողմ միջկառավարական համաձայնագրերի պահպանման անհրաժեշտության մասին, որոնք արգելում են առանց ՌԴ համաձայնության մատակարարված տեխնիկայի վերաարտահանումը:
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e9/02/0b/85680749_108:0:1019:683_1920x0_80_0_0_a77593d82e9209bd41f94420349506d1.jpg.webpSputnik Արմենիա
նիկոս դենդիաս, հունաստան, հայաստան, զենիթահրթիռային համալիր
Մի շարք հրապարակումների համաձայն՝ Հունաստանի ՊՆ-ն մտադիր է շահագործումից հանել ռուսական զենիթային համակարգերը և դրանք փոխարինել, մասնավորապես, իսրայելական համակարգերով:
ԵՐԵՎԱՆ, 11 փետրվարի - Sputnik. Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Նիկոս Դենդիասը հերքել է Հայաստանին Ս-300 զենիթահրթիռային համալիրներ փոխանցելու ծրագրերի մասին հրապարակումները:
Դենդիասը պատասխանել է «Հունական լուծում» խորհրդարանական կուսակցության առաջնորդ Կիրիակոս Վելոպուլոսի պատգամավորական հարցմանը, որն ուղարկվել էր դեռևս 2024 թվականի դեկտեմբերի կեսերին։
Հարցման մեջ ասվում էր, որ մի շարք հրապարակումների համաձայն՝ պաշտպանության նախարարությունը մտադիր է շահագործումից հանել ռուսական զենիթային համակարգերը, այդ թվում՝ Ս-300-ները, և դրանք փոխարինել նոր՝ Իսրայելում կամ այլ երկրում արտադրված համակարգերով: ԶԼՄ-ների հաղորդմամբ՝ դրանից հետո նախատեսվում է այդ միջոցները զիջել Հայաստանի ՀՕՊ-ին՝ «Ֆրանսիայի և այլ գործընկերների հետ լայն ռազմավարական համագործակցության շրջանակներում»:
«Համապատասխան հարցին ի պատասխան հայտնում եմ, որ զենիթային սպառազինության համակարգերը երրորդ երկրներին հանձնելու մասին որոշում չի կայացվել: Ամեն դեպքում, Ազգային պաշտպանության նախարարության քաղաքականության գլխավոր չափանիշը Հունաստանի տարածքի ցանկացած կետում երկրի պաշտպանունակությունն ամբողջ ծավալով պահպանելն է»,-ասված է հույն նախարարի պատասխանում։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ enikos.gr պորտալը տեղեկացրել էր, որ Հունաստանը Հայաստանին կփոխանցի «Ս-300», «Տոր-Մ1» և «Օսա-ԱԿՄ» զենիթահրթիռային համալիրներ։
Նոյեմբերի 27-ին ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ Հունաստանից Հայաստանին ռուսական արտադրության զենիթահրթիռային համալիրների փոխանցման վերաբերյալ դիմում չի ստացվել: Նա հիշեցրել էր երկկողմ միջկառավարական համաձայնագրերի պահպանման անհրաժեշտության մասին, որոնք արգելում են առանց ՌԴ համաձայնության մատակարարված տեխնիկայի վերաարտահանումը: