հայաստան-ռուսաստան համագործակցություն
ԵՐԵՎԱՆ, 10 փետրվարի - Sputnik. Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկին հաստատել է ռուսական կողմի վճռականությունը՝ օգնելու Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը: Նրա խոսքով ՝ հայ-ռուսական երկկողմ երկխոսության օրակարգում Մոսկվան առաջնային ուշադրություն է դարձնում տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին:Նրա խոսքով, ռուս-հայկական դաշնակցային հարաբերությունները հարմարվում են տարածաշրջանում և աշխարհում նոր իրողություններին, սակայն առանցքային տարրը մնում է երկու կողմերի համոզմունքն առ այն, որ սերտ ռազմավարական գործընկերությունը համապատասխանում է երկու երկրների և եղբայրական ժողովուրդների արմատական շահերին: Կոպիրկինը նշել է, որ այդ տրամադրվածությունը հաստատել են հունվարի 21-ին Մոսկվայում կայացած Ռուսաստանի և Հայաստանի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովի և Արարատ Միրզոյանի բանակցությունները:«Մեր հարաբերությունների կարևոր բաղադրիչ են մնում մշակութային-հումանիտար կապերը, փոխգործակցությունը կրթության ոլորտում, միջանձնային շփումները, որոնց պահպանման գործում մեծ դեր են խաղում հայրենակիցների կազմակերպությունները», - հայտարարել է Կոպիրկինը:
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e9/02/09/85609229_70:0:1206:852_1920x0_80_0_0_04b83d8ca1bcda3049ab75d91a6825a9.jpg.webpSputnik Արմենիա
սերգեյ կոպիրկին, ռուսաստան, հայաստան-ռուսաստան համագործակցություն, հայաստան, ադրբեջան
08:27 10.02.2025 (Թարմացված է: 08:28 10.02.2025) Դեսպանի խոսքով՝ հայ-ռուսական առևտրատնտեսական հարաբերությունները զարգանում են վերընթաց, իսկ Ռուսաստանն ամուր պահում է Հայաստանի գլխավոր արտաքին առևտրային և ներդրումային գործընկերոջ տեղը:
ԵՐԵՎԱՆ, 10 փետրվարի - Sputnik. Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկին հաստատել է ռուսական կողմի վճռականությունը՝ օգնելու Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը: Նրա խոսքով ՝ հայ-ռուսական երկկողմ երկխոսության օրակարգում Մոսկվան առաջնային ուշադրություն է դարձնում տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին:
«Ռուսաստանը վճռական է անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը բոլոր ուղղություններով՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից 2020-2022 թվականներին ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածությունների զարգացման, այդ թվում ՝ հավասարակշռված և փոխադարձ ընդունելի խաղաղության պայմանագրի դրույթների մշակման, սահմանների դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի և հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործում», - հայտարարել է Կոպիրկինը ելույթ ունենալով ՌԴ դիվանագիտական աշխատողի օրվա կապակցությամբ ընդունելության ժամանակ:
Նրա խոսքով, ռուս-հայկական դաշնակցային հարաբերությունները հարմարվում են տարածաշրջանում և աշխարհում նոր իրողություններին, սակայն առանցքային տարրը մնում է երկու կողմերի համոզմունքն առ այն, որ սերտ ռազմավարական գործընկերությունը համապատասխանում է երկու երկրների և եղբայրական ժողովուրդների արմատական շահերին: Կոպիրկինը նշել է, որ այդ տրամադրվածությունը հաստատել են հունվարի 21-ին Մոսկվայում կայացած Ռուսաստանի և Հայաստանի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովի և Արարատ Միրզոյանի բանակցությունները:
«Մեր հարաբերությունների կարևոր բաղադրիչ են մնում մշակութային-հումանիտար կապերը, փոխգործակցությունը կրթության ոլորտում, միջանձնային շփումները, որոնց պահպանման գործում մեծ դեր են խաղում հայրենակիցների կազմակերպությունները», - հայտարարել է Կոպիրկինը: