© Photo : Посольство России в АрменииՍերգեյ Կոպիրկին
Սերգեյ Կոպիրկին - Sputnik Արմենիա, 1920, 10.02.2025
Դեսպանի խոսքով՝ հայ-ռուսական առևտրատնտեսական հարաբերությունները զարգանում են վերընթաց, իսկ Ռուսաստանն ամուր պահում է Հայաստանի գլխավոր արտաքին առևտրային և ներդրումային գործընկերոջ տեղը:
ԵՐԵՎԱՆ, 10 փետրվարի - Sputnik. Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկին հաստատել է ռուսական կողմի վճռականությունը՝ օգնելու Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը: Նրա խոսքով ՝ հայ-ռուսական երկկողմ երկխոսության օրակարգում Մոսկվան առաջնային ուշադրություն է դարձնում տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին:
«Ռուսաստանը վճռական է անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը բոլոր ուղղություններով՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից 2020-2022 թվականներին ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածությունների զարգացման, այդ թվում ՝ հավասարակշռված և փոխադարձ ընդունելի խաղաղության պայմանագրի դրույթների մշակման, սահմանների դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի և հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործում», - հայտարարել է Կոպիրկինը ելույթ ունենալով ՌԴ դիվանագիտական աշխատողի օրվա կապակցությամբ ընդունելության ժամանակ:
Նրա խոսքով, ռուս-հայկական դաշնակցային հարաբերությունները հարմարվում են տարածաշրջանում և աշխարհում նոր իրողություններին, սակայն առանցքային տարրը մնում է երկու կողմերի համոզմունքն առ այն, որ սերտ ռազմավարական գործընկերությունը համապատասխանում է երկու երկրների և եղբայրական ժողովուրդների արմատական շահերին: Կոպիրկինը նշել է, որ այդ տրամադրվածությունը հաստատել են հունվարի 21-ին Մոսկվայում կայացած Ռուսաստանի և Հայաստանի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովի և Արարատ Միրզոյանի բանակցությունները:
«Մեր հարաբերությունների կարևոր բաղադրիչ են մնում մշակութային-հումանիտար կապերը, փոխգործակցությունը կրթության ոլորտում, միջանձնային շփումները, որոնց պահպանման գործում մեծ դեր են խաղում հայրենակիցների կազմակերպությունները», - հայտարարել է Կոպիրկինը:
© Photo : Посольство России в АрменииԸնդունելության ժամանակ
Дружеский прием по случаю Дня дипломатического работника  в Посольстве России в Армении (7 февраля 2025). Еревaн - Sputnik Արմենիա, 1920, 10.02.2025