Կայա Կալաս - Sputnik Արմենիա, 1920, 24.01.2025
ՀՀ փոխարտգործնախարարը նշեց, որ դեռ վաղ է խոսել ինչ-որ կոնկրետ ծրագրերի մասին։
ԵՐԵՎԱՆ, 24 հունվարի – Sputnik. Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը առաջիկա շաբաթներին կայցելի Հայաստան: Այս մասին հայտնեց ՀՀ փոխարտգործնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հանձնաժողովի արտահերթ նիստի ժամանակ:
Այցի մանրամասները նա չներկայացրեց, բայց ասաց, որ կքննարկվեն համագործակցության հարցեր:
Հովհաննիսյանը նշեց, որ Հայաստանն ու ԵՄ-ն բանակցություններ են վարում համագործակցության նոր օրակարգի ստորագրման շուրջ, որով կլուծվեն ԵՄ-ի հետ տնտեսական մերձեցման զարգացման հարցերը:
«Բայց դեռ վաղ է խոսել ինչ-որ կոնկրետ ծրագրերի մասին», - ասաց Հովհաննիսյանը:
Եվրաինտեգրման հարցերով հանձնաժողովն այսօր քննարկում է ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագիծը: Ինչպես կարծում են ՀՀ ԱԳՆ-ում, դա կարող է օգնել Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ բանակցություններին:
Հիշեցնենք` հունվարի 9-ին ՀՀ կառավարությունը հավանություն տվեց արևմտամետ ուժերի օրենսդրական նախաձեռնությանը՝ ԵՄ անդամակցության գործընթացի մեկնարկին։
Դրանից հետո ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարեց, որ Եվրամիությունն ու Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱՏՄ) անհամատեղելի են, ԵՄ-ին անդամակցելու նախագիծը Հայաստանին կանգնեցնում է ընտրության առաջ։