հայաստան–վրաստան համագործակցություն
ամենայն հայոց կաթողիկոս գարեգին բ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 հուլիսի – Sputnik. Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին 2-րդը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունել է Վրաստանի կրոնի հարցերով պետական գործակալության նախագահ Զազա Վաշակմաձեին։ Տեղեկությունը հայտնում է Մայր Աթոռի տեղեկատվական կենտրոնը։Գարեգին 2–րդը կարևորել է երկու երկրների միջև փոխայցերը, որոնք նպաստում են հայ-վրացական բարեկամական կապերի առավել ամրապնդմանը և զարգացմանը:Իր խոսքում Զազա Վաշակմաձեն խոսել է վիրահայոց թեմի հետ ձևավորված գործակցության մասին։Գարեգին Բ-ն ընդունել է ՀՀ-ում Վրաստանի նորանշանակ դեսպանինԶրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Վրաստանում հոգևոր ժառանգության պահպանմանը, հայոց և վրաց եկեղեցիների փոխհարաբերություններին և հայ-վրացական կապերի հետագա ամրապնդմանն առնչվող հարցերին։Հանդիպմանը ներկա են եղել ՀՀ-ում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեն, ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ազգային փոքրամասնությունների և կրոնի հարցերի բաժնի պետ Վարդան Ասցատրյանը։
https://cdn.am.sputniknews.ru/img/07e7/07/12/63052423_58:0:1125:800_1920x0_80_0_0_e5cdaf48ad170c6996fbaac370762a51.jpg.webpSputnik Արմենիա
մայր աթոռ սուրբ էջմիածին, հայաստան–վրաստան համագործակցություն, վրաստանի հանրապետություն, ամենայն հայոց կաթողիկոս գարեգին բ
23:19 18.07.2023 (Թարմացված է: 23:30 18.07.2023) Վեհափառ հայրապետն իր երախտիքն է հայտնել Վրաստանին` Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձման նպատակով միջնորդական ջանքերի համար։
ԵՐԵՎԱՆ, 18 հուլիսի – Sputnik. Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին 2-րդը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունել է Վրաստանի կրոնի հարցերով պետական գործակալության նախագահ Զազա Վաշակմաձեին։ Տեղեկությունը հայտնում է
Մայր Աթոռի տեղեկատվական կենտրոնը։
«Վեհափառ հայրապետն իր գնահատանքը փոխանցեց վրաց իշխանություններին տիրող դժվարին իրավիճակում Հայաստանին ցուցաբերվող զորակցության, ինչպես նաև Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձման նպատակով միջնորդական ջանքերի համար»,– նշված է հաղորդագրության մեջ։
Գարեգին 2–րդը կարևորել է երկու երկրների միջև փոխայցերը, որոնք նպաստում են հայ-վրացական բարեկամական կապերի առավել ամրապնդմանը և զարգացմանը:
Իր խոսքում Զազա Վաշակմաձեն խոսել է վիրահայոց թեմի հետ ձևավորված գործակցության մասին։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Վրաստանում հոգևոր ժառանգության պահպանմանը, հայոց և վրաց եկեղեցիների փոխհարաբերություններին և հայ-վրացական կապերի հետագա ամրապնդմանն առնչվող հարցերին։
Հանդիպմանը ներկա են եղել ՀՀ-ում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեն, ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ազգային փոքրամասնությունների և կրոնի հարցերի բաժնի պետ Վարդան Ասցատրյանը։