© Sputnik / Tigran HakobyanВардан Айвазян
Вардан Айвазян - Sputnik Արմենիա
Այսօր մենք աննախադեպ իրավիճակի առջև ենք կանգնել։ Խոսելով 2–րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին Sputnik Արմենիայի եթերում ասաց Երևանի պետական համալսարանի սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի վարիչ Վարդան Այվազյանը։
Վարդան Այվազյան. այսօր աննախադեպ իրավիճակի առջև ենք կանգնել
«Սահմանադրության 140 հոդվածը անհեթեթություն է, որովհետև դա առաջացնում է համակարգային հակամարտություն։ Այս 140–րդ հոդվածը նշանակում է, որ մեր պետական իշխանությունը շատ վատն է և տեսականորեն կարող է ցանկացած էքս նախագահի հետապնդել։ Եվ որպեսզի չհետապնդի, մենք նախկին նախագահներին տալիս ենք անձեռնմխելիություն։ Եթե այդպես է, ուրեմն 1–ին հոդվածում ոչ թե պետք է նշվեր, որ ՀՀ–ն իրավական, ժողովրդական  պետություն է, այլ վայրենի, որովհետև միայն վայրենի պետությունը տեսականորեն կարող է կարգավիճակից բխող գործողությունների համար հետապնդել նախկին նախագահներին»,–ասում է Այվազյանը։
Սահմանադրագետի կարծիքով` իրավական պետությունում որևէ պաշտոնյա չպետք է լինի անձեռնմխելի։
Նրա խոսքով` որևէ անձ, եթե հանցանք է գործել, ինչ պաշտոնել զբաղեցնի, պետք է պատժվի, և որևէ անձեռնմխելիություն չպետք է նրան փրկի։