© Photo : official site of the mayor of MoscowՄոսկվայում` ՌԴ դեսպանատան մոտակայքում հայտմաբերված գտածո
Археологические находки - Sputnik Արմենիա
Մոսկվայում` ՌԴ դեսպանատան մոտակայքում հայտմաբերված գտածո
Մայրաքաղաքի Մշակութային ժառանգության դեպարտամենտի ղեկավար Ալեքսեյ Եմելյանովը նշել է, որ գտածոների շարքում են կավե և ապակե սպասքի հատվածներ, վառարանի հախճասալիկներ, կրոնական ու աշխարհիկ բնույթի զարդեր։
«Մասնագետներն առանձնացնում են տղամարդկանց մի քանի մատանի` սպիտակ մետաղից ու պղնձի ձուլվածքից։ Մատանի–կնիքների վրա կարելի է տեսնել հերալդիկ խորհրդանիշներով ու բուսական թեմաներով ուռուցիկ պատկերներ։ Կան նաև ապակու ու մոխրագույն ագաթի ներդիրներով մատանիներ», – նշեց Եմելյանովը։
Պետք է նշել, որ Հայաստանի դեսպանատան ներսում վերականգնման աշխատանքներ են իրականացվում, ինչին Sputnik Արմենիան ավելի վաղ անդրադարձել էր։
Նշենք, որ Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանատան շենքը հայտնվել է Մոսկվայում դիտարժան վայրերի լավագույն տասնյակում։
Հայկական նրբանցքի անվանումը պատահական չէ. այս տարածքի տները 18-րդ դարից ի վեր պատկանել են հարուստ վաճառական Լազար Նազարի Լազարյանին, որին 1774 թ. մայիսին կայսրուհի Եկատերինա II-ը ժառանգական ազնվականություն է շնորհել: