Петербургский международный экономический форум. День первый - Sputnik Արմենիա
Վարդանյան. «Թուրութվանքի պատերազմն ամբողջությամբ վերածվում է էլեկտրոնային պատերազմի»
© Sputnik / Aram NersesyanИсполнительный директор общественной организации «Союз компаний информационных технологий» Карен Варданян
Исполнительный директор общественной организации «Союз компаний информационных технологий» Карен Варданян - Sputnik Արմենիա
Առաջնագծում զինվորների գործառույթները հնարավոր կլինի փոխարինել տեխնիկական սարքավորումներով: Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում ասաց Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ (UITE) Կարեն Վարդանյանը:
Կարեն Վարդանյան
«Մենք 2011 թվականից փորձում էինք այդ անել, բայց չստացվեց, որովհետև բանակի ղեկավարությունը թույլ չտվեց: 2016 թվականին ինժեներների հասարակական մոբիլիզացիա հայտարարեցինք: Այդ ժամանակից ի վեր մենք աշխատում ենք։ Մոբիլիզացիայից հետո մենք կարողացանք մարդկանց ընդամենը փոքր խմբի օգտագործել (ՊՆ-ի պատվերներից ելնելով): Բայց բավականին լուրջ լուծումներ գտնվեցին, և այսօր արդեն քննարկվում է դրանք ավելի համատարած դարձնելու հարցը», — ասաց Վարդանյանը:
Նրա խոսքով` ավանդական պատերազմը վերածվում է «էլեկտրոնային» պատերազմի: Նույնիսկ Սիրիայում, նրա խոսքով, նկուղում պատրաստած ինքնաշեն անօդաչու թռչող սարքեր կիրառվեցին Ռուսաստանի դեմ:
«Զենքը, պատերազմը դառնում են տեխնոլոգիական: Մենք 16 հազար մարդ ունենք, որոնք աշխատում են ՏՏ ոլորտում, և հիմա պետք է կարողանանք օգտագործել այդ մարդկանց ներուժը», — ասաց Վարդանյանը: