© Sputnik / Asatur YesayantsВиген Акопян
Виген Акопян - Sputnik Արմենիա
Վրաստանի Եկամուտների ծառայությունը պայմանագիր է ստորագրել շվեյցարական SGS ընկերության հետ, որը պետք է բեռների մոնիտորինգ ապահովի 2011թ-ի վրաց-ռուսական համաձայնագրի շրջանակում։ Քաղաքական տեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանը կարծում է, որ Վրաստանի կողմից պայմանագրի ստորագրումը երկար գործընթացի հերթական քայլն էր։
Վիգեն Հակոբյան
Նա հիշեցրեց Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանի` Մոսկվա և Թբիլիսի կատարած այցելությունները, որոնցից հետո նա հայտարարել էր, որ Վերին Լարսի այլընտրանքի հարցում «ամեն ինչ լավ կլինի, և գործընթացը մեկնարկել է»։
«Վերջին ամիսներին, ամենայն հավանականությամբ, այդ հարցի շուրջ լուրջ բանակցություններ են ընթացել, որոնց, բնականաբար, ակտիվ մասնակցություն է ունեցել Ռուսաստանը։ Վրաստանի վարչապետի` Լարսը փակվելու դեպքում Հայաստանին և Թուրքիային հնարավոր միջանցք տրամադրելու մասին հայտարարությունը պատահական չէր», — ասաց Հակոբյանը։
Նրա կարծիքով` Վրաստանը բազմավեկտոր քաղաքականություն է վարում և փորձում հավասարակշռել ադրբեջանական գործոնը երկրում, այդ թվում` մյուս տարածաշրջանային «խաղացողների» հաշվին, ուստի ցանկանում է օգտագործել տրանսպորտային միջանցքների քարտեզը։