Լևոն Օգանեզով. «Եթե կռվել, ապա այնպես, ինչպես հայը»
© Sputnik / Евгения Новоженина / Անցնել մեդիապահոցОткрытие экспозиции, в честь юбилея программы "ОБА-НА!"
Открытие экспозиции, в честь юбилея программы ОБА-НА! - Sputnik Արմենիա
Մոսկվայում ծնված, մեծացած ու այսօր էլ Մոսկվայում ապրող ու ստեղծագործող Լևոն Օգանեզովը երբեք առիթը բաց չի թողնում ու Հայաստան է գալիս: Վերջին տարիներին հայազգի հայտնի արվեստագետը, որպես ժյուրիի անդամ, պարբերաբար մասնակցում է Գյումրիում անցկացվող երաժիշտ-կատարողների «Վերածնունդ» միջազգային մրցույթ փառատոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ապրիլի — Sputnik, Արմենուհի Մխոյան. Լևոն Օգանեզովը Գյումրի կատարած այցի ժամանակ սովորաբար վարպետության դասեր է տալիս ու ելույթ ունենում հայ հանդիսատեսի համար: Այս անգամն էլ բացառություն չէր. Օգանեզովն էստրադային ժանրով ներկայացրեց Պյոտր Լեշչենկոյի «Սիրո գինի» համերգային ծրագիրը: Վիտուոզ կատարում, հանդիսատեսին գրավելու յուրօրինակ ձիրք ու անմիջականություն. ինչպես միշտ Լևոն Օգանեզովն իր ամպլուայի մեջ էր:
Համերգի ավարտին ՌԴ ժողովրդական արտիստը, պատասխանելով Sputnik Armenia-ի թղթակցի հարցերին, անկեղծացավ.
«Այստեղ ամեն ինչ այլ է: Մեզ մոտ հանդիսատեսը ծափահարում է միայն համերգի առաջին ու երկրորդ մասերի ավարտին, իսկ այստեղ այնքան անկեղծ են, ծափահարում ու ողջունում են, երբ հավանում են, ամեն ինչ սրտից բխած է: Շատ հրաշալի երեխաներ էլ ունեք, իրոք օժտված սերունդ է»:
Լևոն Օգանեզովը Գյումրիում
Օգտվելով առիթից` ՌԴ ժողովրդական արտիստն անդրադարձավ նաև ղարաբաղա-ադրբեջանական վերջին դեպքերին:
«Հայաստանից լավ երկիր չկա՝ Հայաստանը եղել է, կա ու կմնա ամենալավ երկիրը: Այս խնդրի լուծման համար դիվանագիտական մոտեցում պետք է ցույց տա նաև Ռուսաստանը: Պատերազմից վատ ոչինչ չկա, բայց եթե կռվել, ապա այնպես, ինչպես հայերը: Կարծում եմ` ամեն ինչ լավ կլինի, սա էլ կավարտվի։ Աստված մեր տղաներին քաջություն ու արիություն տա»,- ասաց Լևոն Օգանեզովը:
Համերգը բարեգործական էր, և համերգից գոյացած ողջ հասույթը կփոխանցվի Ղարաբաղին: