ՀՀ վարչապետը պնդում է, որ Արարատի խոսույթի ներքո անհնար է մարտունակ բանակ ունենալ ու նոր զենքեր գնել։
ԵՐԵՎԱՆ, 25 հունվարի – Sputnik. Արարատի և Արագածի դիսկուրսը շատ կարևոր է առաջին հերթին բանակի բարեփոխումների համար, քանի որ Արարատի ու պատմական Հայաստանի խոսույթի ներքո Հայաստանին ոչ ոք զենք չի վաճառի, ՀՀ–ի հետ ռազմական համագործակցություն չի հաստատի։ Հանրային հեռուստաընկերության եթերում այս հայտարարությունն արեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այս խոսույթով մենք էլ մեզ միջազգային հանրության տեսակետից կդարձնենք թիրախ, որովհետև ուրիշ բան ա, երբ դու ասում ես, որ բանակը բարեփոխում ես, որովհետև Արարատը իմն ա, ես պետք է գնամ, Արարատը հետ բերեմ։ Ուրիշ բան ա, որ դու ասում ես` ես բանակը բարեփոխում եմ, որովհետև Արագածը միջազգայնորեն ճանաչված իմ տարածքն ա, և ես իրավունք ունեմ ունենալ մարտունակ բանակ` իմ տարածքային ամբողջականությունը, անկախությունը, ինքիշխանությունը, իմ քաղաքացիների անվտանգությունը պահպանելու համար»,– ասաց վարչապետը։
Ըստ Փաշինյանի` Արագածի ու Արարատի դիսկուրսն անգամ ուշացած է, քանի որ այն շատ պրակտիկ խնդիրներ է լուծում։ Նա համոզված է, որ Արարատի խոսույթի ներքո անհնար է մարտունակ բանակ ունենալ ու նոր զենքեր գնել։
Բաքուն փորձում է էսկալացիայի լեգիտիմություն ձևավորել․ Փաշինյանի պատասխանը Ալիևին
«Մեզ կտան օգտագործված, համարյա ժամկետն անցած զենքեր, ընդ որում` մի մասը կնվիրեն, որովհետև իրանք դա չէին օգտագործելու, դեն էին նետելու, ինչն էլ մեզ հետ երկար տարիներ տեղի է ունեցել, և մենք այս խոսույթի ներքո ամեն օր կկորցնեինք մեր անկախությունը հայրենասիրական մղումներով»,– հավելեց նա։
Նա շեշտեց, որ այդ դիսկուսը ոչ թե մտավարժանանք է, այլ լրջագույն ռազմավարական հարց։