ՀՀ կառավարությունը կաջակցի հայրենական «Հայասաթ 2» արբանյակի ստեղծմանը. Հայրապետյան
Նախարարի խոսքով` «Հայասաթ» տեսակի արբանյակներն անգնահատելի արժեք ունեն Հայաստանի համար։
ԵՐԵՎԱՆ, 16 փետրվարի – Sputnik. Հայրենական «Հայասաթ 2» արբանյակի ստեղծման համար ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է ցուցաբերել աջակցություն` մասնավորապես, հարկային արտոնությունների ձևով։ Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը` անդրադառնալով Sputnik Արմենիայի այն հարցին, թե ի՞նչ աշխատանքներ են տարվում նոր արբանյակի ստեղծման համար։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ «Հայասաթ-1»-ը՝ լաբորատորիայում հավաքված առաջին արբանյակը, հաջողությամբ ուղեծիր է դուրս բերվել (մոտ 550 կմ բարձրության վրա) 2023 թվականի դեկտեմբերին, 5 տարի ծառայության ժամկետով, սակայն առաքելությունն ավարտվել է 2025-ի ապրիլին։
Նշենք, որ Հայաստանի առաջին հայրենական արբանյակ «Հայասաթ–1»–ն ավարտել է իր առաքելությունը 2025 թ. ապրիլի 28–ին։ Սա Հայաստանում ստեղծված առաջին արբանյակն է, քանի որ «ArmSat»-ը, որը գործարկվել է 2022 թվականի մայիսին, արտադրվել էր Իսպանիայում (թեև Հայաստանի կառավարության պատվերով)։