Հրաժարվել ՄՔԴ-ի Հռոմի կանոնադրությունը վավերացնելուց. ՌՀՄ-ի կոչը Հայաստանի իշխանությանը
ՌՀՄ նախագահ Արա Աբրահամյանը Sputnik Արմենիայում
Ռուսաստանի հայերի միությունը կարծում է, որ Երևանի կողմից Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության հնարավոր վավերացումը կհակասի հայոց պետականության շահերին:
ԵՐԵՎԱՆ, 29 մարտի – Sputnik. Ռուսաստանի հայերի միությունը հայտարարություն է տարածել, որում կոչ է արել Հայաստանի իշխանությանը հրաժարվել Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության վավերացման գործընթացից: ՌՀՄ նախագահ Արա Աբրահամյանի սոցկայքերում հրապարակված հայտարարության մեջ նշվում է, որ վավերացման որոշումն ուղղված է հայկական պետականության շահերի և Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության դեմ: Այդ անվտանգությունն այսօր երաշխավորում և ապահովում է Ռուսաստանը։
ՌՀՄ-ն ակնկալում է, որ Հայաստանի ազգային ժողովը քվեարկության ժամանակ առաջնորդվելու է առաջին հերթին Հայաստանի քաղաքացիների, ինչպես նաև Ռուսաստանի շուրջ 3 միլիոնանոց հայ համայնքի շահերի վրա` նշելով, որ սփյուռքահայությունը տասնյակ տարիների ընթացքում զգալի տնտեսական օգնություն է ցուցաբերում Հայաստանի բնակչությանը:
«Հաշվի առնելով հասարակական հնչեղությունը՝ կարծում ենք, որ և՛ ՀՀ քաղաքացիներին, և՛ սփյուռքահայերին հետաքրքիր կլիներ իմանալ Հայաստանի վարչապետի և նախագահի դիրքորոշումը, նրանք կարող էին հրապարակավ արտահայտվել այդ կապակցությամբ»,-նշված է խնդրագրում:
Հայտարարության հեղինակները համոզված են, որ հարցը՝ հակառակ հավաստիացումներին, բացառապես քաղաքական, ոչ թե իրավական բնույթ է կրում:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ ղեկավարության այն պնդմանը, թե նման որոշմամբ պայմաններ են ստեղծվում Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների համար ՄՔԴ դիմելու համար, ապա ՌՀՄ-ն հիշեցնում է, որ Ադրբեջանը ՄՔԴ Հռոմի կանոնադրության մասնակից չէ: Բաքուն իրեն բնորոշ ոճով անտեսում է նման որոշումները, ինչպես, օրինակ, մեկ ամիս առաջ ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի կայացրած որոշումը, որը պարտավորեցրել էր բացել Լաչինի միջանցքը։
ՌՀՄ-ն կոչ է անում ՀՀ իշխանությանը հավասարակշռված մոտեցում և ինքնուրույնություն ցուցաբերել և վերանայել ՄՔԴ-ի Հռոմի կանոնադրության վավերացման հարցը:
2022 թվականի վերջին ՀՀ կառավարությունը նախաձեռնեց Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության վավերացման գործընթացը։ Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը դեկտեմբերի 29-ին կառավարության նիստում հայտարարեց, որ հարցի հրատապությունը պայմանավորված է Ադրբեջանի ԶՈւ–ի` ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացրած լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի ու տարածքների օկուպացման փաստերով։
ՀՀ սահմանադրական դատարանը մարտի 24-ին որոշեց, որ Հայաստանի միացումը միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությանը համապատասխանում է երկրի հիմնական օրենքին։
Մարտի 27-ին ՌԴ ԱԳՆ-ում ՏԱՍՍ-ի աղբյուրները հայտնել են, որ Մոսկվան խիստ բացասաբար է ընդունել պաշտոնական Երեւանի՝ Հռոմի կանոնադրությանը միանալու ծրագրերը, ու որ Երևանին զգուշացրել են անցանկալի հետևանքների մասին: ՌԴ ԱԳՆ հայտարարությունը հնչել է ՌԴ ղեկավարության ձերբակալման օրդեր տալու ՄՔԴ որոշման ֆոնին։