Բյուջեից փող են տվել, որ պարտքերը մարի, ապա գործից հանել. ի՞նչ է կատարվել Ազգային արխիվում
Արխիվի հաշվապահը Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում մեկնաբանել է, թե ինչ հարկային պարտավորությունների չկատարման համար են մեղադրում իր ղեկավարին ու ինչ առնչություն ունի դրանց հետ հենց արդարադատության նախարարությունը:
ԵՐԵՎԱՆ, 8 սեպտեմբերի — Sputnik. Իր աշխատանքից ազատվելու մասին ՀՀ Ազգային արխիվի արդեն նախկին տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը մի քանի ժամ առաջ է տեղեկացել: Այս մասին նա հայտնեց Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում:
Մեկնաբանելով արդարադատության նախարարի որոշումը՝ Վիրաբյանը կարծիք հայտնեց, որ եթե նախարարությունը բոլորի նկատմամբ առաջնորդվի իր նկատմամբ կիրառված սկզբունքով, ապա պետք է աշխատանքից ազատի ոչ միայն իրեն, այլև մյուս բոլոր ՊՈԱԿ-ների տնօրեններին:
Ազգային արխիվի տնօրենի դեմ նյութեր են նախապատրաստվում
«Բոլոր ՊՈԱԿ-ների տնօրեններն այդ հարկերը չեն վճարել, ուրեմն բոլոր ՊՈԱԿ-ների տնօրեններին պետք է ազատեն աշխատանքից»,- ասաց նա:
Նա նաև հայտնեց, որ կառավարությունը պահուստային ֆոնդից գումար է հատկացրել, որով ինքը հիշյալ չվճարած հարկերը վճարել է:
«Հարկեր չվճարողներին դատում են, ոչ թե կառավարությունը պահուստային ֆոնդից գումար են տալիս, որ վճարի»,- ասաց նա:
Ազգային արխիվի հաշվապահ Վահագն Աբիսողոմոնյանն էլ հայտնեց, որ արխիվում հարկային ստուգում է իրականացվել 2018թ-ից: Ուսումնասիրվել է նախորդ 3 տարիների գործունեությունը:
«Այդ ժամանակահատվածում ազգային  արխիվը պետությունից ստացել է դրամաշնորհներ և սուբսիդիաներ, որոնք ԱԱՀ-ով չեն հարկվել և չէին էլ կարող հարկվել, քանի որ դա պետական բյուջեով նախատեսված չէր: Այսինքն՝ արխիվը գումար է ստացել աշխատավարձի, հոսանքի ծախսերի համար, որոնց դիմաց ԱԱՀ նախատեսված չի եղել: Սա համատարած խնդիր է բոլոր ՊՈԱԿ-ների, բոլոր դրամաշնորհների համար»,- ասաց հաշվապահը:
Հարկային ստուգումների արդյունքում, նրա խոսքով ակտավորվել է 793 մլն դրամի հարկային պարտավորություն:
Կաշառք ստանալու պահին ձերբակալվել է Ազգային արխիվի մարզային մասնաճյուղի տնօրենը. տեսանյութ
«Հարկային պարտավորությունը մարելու համար մեր կողմից կառավարություն է ներկայացվել որոշման նախագիծ, որը համաձայնեցվել է ֆինանսների նախարարության, ՊԵԿ-ի և, որ ամենաանհեթեթն է՝ արդարադատության նախարարության հետ: Եթե արդարադատության նախարարությունը գտնում էր, որ այդ հարկային պարտավորությունները պաշտոնատար անձի մեղքով են առաջացել, ինքը պետք է դրան դրական եզրակացություն չտար»,- ասաց արխիվի հաշվապահը:
Վահագն Աբիսողոմոնյանի դիտարկմամբ` բոլոր նշված պետական մարմինները գիտակցել են, որ տեղի ունեցածում տնօրենի մեղավորությունը չի կարող լինել, ինչի հիման վրա էլ դրական եզրակացություն են տվել առաջարկին, և այդ որոշման հիման վրա էլ հատկացվել է հարկային պարտավորությունները մարելու համար անհրաժեշտ գումարը:
Չլինեն այս փաստաթղթերը, չենք կարող վերականգնել իրականությունը.նախագահը Ազգային արխիվում էր
«Եվ այդ գումարը որ օրը մուտք է եղել ՀՀ ազգային արխիվի հաշվին, նույն օրը դուրս է եկել ազգային արխիվի հաշվից, պարտավորությունները մարվել են»,- վստահեցրեց նա:
Ի դեպ, արխիվի հաշվապահը ևս շեշտեց, որ այս կարգով մարվել են նաև այլ ՊՈԱԿ-ների հարկային պարտավորությունները: Ավելին, ըստ նրա՝ այսօր էլ դեռ կան ՊՈԱԿ-ներ, որոնք ԱԱՀ չեն վճարել ու շարունակում են չվճարել:
Ինչ վերաբերում է Ազգային արխիվի մատուցած վճարովի ծառայություններին, հաշվապահը հայտարարեց, որ դրանց դիմաց արխիվը հարկեր մշտապես վճարել ու վճարում է:
Ի դեպ, ազգային արխիվի նախկին ու ներկա պաշտոնյաները հայտնեցին, որ այս պահին արխիվում աշխատում են Ֆինանսների նախարարության վերստուգողները, որոնց աշխատանքը կտևի շուրջ 2 շաբաթ, որի ավարտին արձանագրված փաստերը պետք է քննարկվեին արդարադատության նախարարի հետ, և դրանից հետո միայն պետք է վերջնական որոշում կայացվեր՝ վնաս պատճառվե՞լ է արդյոք պետությանը և ում մեղքով:
Նշենք, որ այսօր «Հայաստանի Ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանն արդարադատության նախարարի հրամանով ազատվել է աշխատանքից։
Առաջին Հանրապետության 100-ամյակին ընդառաջ. ի՞նչ փաստաթղթեր է հրապարակելու ազգային արխիվը
ՊՈԱԿ-ում իրականացված հարկային ստուգումների վերաբերյալ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի տեղեկության համաձայն` Ամատունի Վիրաբյանը հաշվապահական հաշվառումը վարել է խախտումներով, որոնք առաջացրել են հարկի նվազեցում։ Արդյունքում հարկային պարտավորությունները ժամանակին չեն կատարվել, ինչի հիման վրա էլ վերջինն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից: