Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահը Հայաստանի ՍԴ–ի հետ կապված հայտարարություն է արել
Премьер-министр Никол Пашинян встретился с председателем Венецианской комиссии Совета Европы Джанни Букиккио (11 апреля 2019). Страсбург
Ջիանի Բուքիքիոն նշել է, որ իրադարձությունների արագ զարգացումը և դրանց հանրայնացումը չեն նպաստում խնդիրների սահուն կարգավորմանը:
ԵՐԵՎԱՆ, 29 հոկտեմբերի –Sputnik. Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոն մտահոգված է մի կողմից կառավարության և Ազգային ժողովի, մյուս կողմից՝ Սահմանադրական դատարանի միջև առկա բաց կոնֆլիկտից: Բուքիքիոն հայտարարություն է տարածել կապված Հայաստանում ՍԴ շուրջ իրավիճակի հետ` նշելով, որ արդեն մի քանի ամիս է՝ ուշադիր հետևում է Հայաստանում ստեղծված իրավիճակին:
Ես Սահմանադրական դատարանի նախագահ եմ. Հրայր Թովմասյանը` ՍԴ դատավոր–ՍԴ անդամ լինելու մասին
Նա նշել է, որ վերջին իրադարձությունների արագ հաջորդականությունը և հանրայնացումը չեն նպաստում խնդիրների սահուն կարգավորմանը, և որ Ժողովրդավարության պայմաններում խորհրդարանը ժողովրդական ինքնիշխանության պահապանն է և, այդպիսով, վայելում է բարձրագույն ժողովրդավարական լեգիտիմությունը: Սահմանադրական դատարանը պաշտպանող հաստատություն է, որին վստահված են պահպանել  սահմանադրական արժեքները:
«Ժողովրդավարական երկրում պետական բոլոր հաստատությունները և գրասենյակների ղեկավարները պետք է հարգեն իրենց իրավասությունները, պարտականությունները և լիազորությունները, ընդունեն և հարգեն մյուս հաստատություններինը»,–ասվում է Բուքիքիոյի հայտարարության մեջ:
Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ բոլոր այդ կառույցները պետք է օգտագործեն համապատասխան ինստիտուցիոնալ զսպվածություն, բարեխղճորեն պահպանեն համապատասխան ընթացակարգերը և հարգանք ցուցաբերեն միմյանց նկատմամբ: