ՀՀ նախկին ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը չի ընդունում իրեն ներկայացված մեղադրանքը։ Նա այս մասին ասաց Sputnik Արմենիային։
Генеральный прокурор Артур Давтян на заседании суда по делу 1 марта (13 мая 2019). Еревaн
Մարտի 1-ի վկաների անվտանգության համար ամեն ինչ արվում է. Արթուր Դավթյան
«Ես երբևէ որևէ բան չեմ կոծկել, չեմ չարաշահել պաշտոնական դիրքը: Ընդամենը Մարտի 1-ից երեք ամիս անց նշանակվել եմ ոստիկանապետ: Բնականաբար, այդ ամբողջ ժամանակահատվածում ՄԻՊ գրասենյակը, եվրոպական տարբեր կազմակերպությունները, փաստահավաք խումբը, ԱԺ համապատասխան հանձնաժողովը մշտապես ինձանից ուզել են փաստաթղթեր, որպեսզի պարզվի, թե այն ժամանակ ոստիկանությունը ինչ թղթեր է ունեցել և ինչպես են դրանք ձևակերպվել»,- նշեց Սարգսյանը:
Նախկին ոստիկանապետի փոխանցմամբ՝ ամեն անգամ նյութերը նայել է, տեղակալները ներկայացրել են, ինչից հետո ինքը փաստաթղթերի էությունը ներկայացրել է փաստահավաք խմբին կամ նշված կազմակերպություններին:
«Ընդամենը այսքանը, ուրիշ ոչինչ: Ինչ նյութեր եղել են, դրանք եմ ներկայացրել և ոչինչ չեմ կոծկել, հետևաբար իմ կողմից ոչ մի շինծու բան չի եղել»,- նշեց Սարգսյանը և ավելացրեց, որ իր դեմ քրեական գործ հարուցելով ցանկանում են վարկաբեկել և այդ ամենը ցույց են տալիս հեռուստատեսությամբ: Ամեն դեպքում նա հորդորեց սպասել հետագա ընթացքին:
«Քննությունը կընթանա, մի գեղեցիկ օր էլ կլսեք, որ գործը կարճվել է»,- համոզված ասաց Սարգսյանը:
Նա չի հասկանում՝ ինչու հենց հիմա իր դեմ քրեական գործ հարուցվեց։ Նախկին ոստիկանապետը ենթադրում է, որ իր դեմ գուցե եղել են ինչ-որ ցուցմունքներ, ինչը կպարզվի առերեսման ժամանակ:
Հիշեցնենք` ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը երեկ հայտնեց, որ Ալիկ Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել Մարտի 1–ի հանցագործությունը պարտակելու համար։