Ինչպես են Հայասատանն ու Իտալիան պահպանելու հարուստ մշակութային ժառանգությունը
Государственный визит Президента Италии Серджо Матарелы в Армению (30 июля 2018). Еревaн
Հայաստանն ու Իտալիան խորացնում են հարաբերությունները մշակութային արժեքների պահպանման հարցում։
ԵՐԵՎԱՆ, 31 հուլիսի — Sputnik. Հայաստանի և Իտալիայի ժողովուրդներին կապում է բազմադարյա բարեկամությունը, նրանք աշխարհում 1–ինը Քրիստոնեությունն ընդունած երկրներից են։ Այս մասին այսօր Երևանում Մշակութային ժառանգության պահպանման և վերականգնման հայ-իտալական տարածաշրջանային կենտրոնի բացման արարողությանն ասաց Իտալիայի ԱԳՆ Էնցո Մոավերո Միլանեսին։
Президенты Армении и Италии Армен Саркисян и Серджио Матарелла посетили мемориальный комплекс Цицернакаберд (31 июля 2018). Еревaн
Իտալիայի նախագահը ծաղիկներ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի մոտ
Բացմանը ողջույնի խոսքերով հանդես է եկել նաև Հայաստանի մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցը, որից հետո երկու երկրների նախագահները բացել են կենտրոնի անվանատախտակը եւ շրջայց կատարել տարածքում:
Կենտրոնը հիմնվել է հայկական և իտալական կողմերի համատեղ նախաձեռնությամբ և նպատակ ունի իրականացնել մշակութային ժառանգության պահպանմանն ու վերականգնմանն ուղղված տարբեր, այդ թվում՝ տարածաշրջանային ծրագրեր: